Водозмішувані ЗОР за наявністю в концентраті мастила діляться на 2 типи:
Малюнок: Вид свіжоприготовлених ЗОР (синтетична, напівсинтетична та емульсія)
Розчини ЗОР із вмістом мінерального мастила діляться на мікроемульсії та макроемульсії:
Мікроемульсія
Макроемульсія
ЗОР з дрібними частинками мастила називають мікроемульсією. Така ЗОР стабільніша, вона краще протистоїть впливу солей і металів. Такий тип ЗОР найкращий. Найкраща дрібнодисперсність досягається при приготуванні ЗОР змішувачами-дозаторами.
ЗОР з великими частинками мастила називають макроемульсіями. При експлуатації макроемульсії споживання концентрату при доливці на 30% більше ніж у мікроемульсій і менша стабільність розчину. Це проявляється у виділенні вихідної мастила з ЗОР, мастильних відкладеннях на верстаті та її швидкому біопораженні.
Водозмішувані ЗОР зазвичай мають лужність рН 9,0-9,5. Шкіра людини має кисле середовище рН 5,5. Спочатку рН ЗОР не є прийнятною для тривалого контакту зі шкірою людини. У робочому розчині ЗОР також накопичуються продукти розпаду та взаємодії ЗОР з різного роду забрудненнями: сторонні мастила, мікроорганізми, солі жорсткості, частинки металів та ін. Також залежно від особливостей організму, деякі працівники можуть бути схильні до алергічної реакції на один або кілька компонентів, що входять до ЗОР.
Необхідно виконувати такі правила: